Húgycső felállítása
Tartalom
A húgycső elülső részének gáton kívüli rész nyálkahártyájából kialakult, szűkületet okozó billentyű.
Betegség lefolyása: A veleszületett urológiai megbetegedések egyike, ami jóval ritkábban fordul elő, mint a hátsó húgycsőbillentyű. Gyakran szövődik húgycső diverticulummal lsd.
A billentyű kimutatása súlyos esetben, az általa okozott indirekt jelek miatt már a magzati életkorban lehetséges: mivel a vizelet kiválasztása már a méhen belül megindul, és ebben a kórképben a billentyű miatt az elvezetés akadályozott, a mögöttes területeken jelentős nyomásfokozódás jön létre. Ez a magzati ultrahangon kétoldali vesemedence-tágulattal hívhatja fel magára a figyelmet.
Ezen kívül nagyfokú szűkület esetén a magzatvíz csökkent mennyisége is kórjelző lehet.
Újszülött korban a tapintható, megnagyobbodott hólyag és a gyenge vizeletsugár, a csecsemőkorban pedig a kialakuló veseelégtelenség és az állandó fertőzések okának kivizsgálása során kerül felismerésre. A diagnózis felállítása után fontos megállapítani a húgyúti rendszer és a vesefunkció károsodásának a mértékét, hiszen ettől függ a teljes gyógyulás, illetve a szövődmények kialakulása.
Megoldása műtéti, a billentyű elektromos késsel való bemetszése, vagy katéterrel történő átszakítása. Húgycső felállítása ritka esetben csak felnőtt korban kerül felismerésre a fokozatosan kialakuló, idült veseelégtelenség húgycső felállítása miatt étvágytalanság, magas szérum kreatinin szint stb.
A magzati életkorban felismert esetek kórjóslata a legkedvezőtlenebb, mivel ilyenkor a vesék károsodása már ekkor megindul, és a szülés idejéig mindenképpen fennáll. Megelőzési és más fontos tanácsok: Korai felismerését és ezáltal a szövődmények megelőzését nagymértékben segítik a terhesgondozás során végzett ultrahang vizsgálatok.
Előzmények: Intrauterin noxa 0.